Nasi uczniowie z klasy 8C (Zuzanna GAJEWSKA, Nadia KUZIEMSKA, Zofia PYRDA) wzięli udział w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE FILMOWYM realizowanym w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!”. Efektem naszych prac było powstanie 5 minutowego filmu poświęconego postaci ks. Pawła Pyrchały oraz wydarzeniom, jakie 40 lat temu miały miejsce w Ośrodku Odosobnienia dla Internowanych w Zabrzu-Zaborzu.

W filmie uwieczniono tablicę upamiętniającą internowanych w Zabrzu (ul. Wolności 504, plac kościelny przy parafii św. Jadwigi) oraz Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych w Zabrzu-Zaborzu (obecnie Zakład Karny Zabrze; ul. P. Janika 12). Z ks. Pyrchałą rozmowę przeprowadzono na farze kościoła św. Józefa w Zabrzu (ul. Roosevelta 102). Opiekunem i zarazem reżyserem filmu był p. Ryszard Paluch.

PS Kiedy tylko będzie taka możliwość całość naszej produkcji udostępnimy na platformie YouTube. Póki co przedstawimy kilka fotek z planu filmowego.