Zasady bezpiecznych relacji pielęgniarki szkolnej z uczniami

1. Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pielęgniarkę jest działanie dla dobra ucznia.
  2. Pielęgniarka w kontakcie z uczniem:
    • traktuje go z szacunkiem, z uwzględnieniem jego godności i potrzeb.
    • wysłuchuje cierpliwie i stara się udzielić odpowiedniej pomocy.
    • nie zawstydza ucznia
    • nie ujawnia drażliwych informacji o nim osobom do tego nieuprawnionym.
  3. Uczeń ma prawo do prywatności. Odstąpienie od zasad poufności, każdorazowo musi być uzasadnione.
  4. Pielęgniarka szkolna zobowiązana jest do zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z wykonywaną pracą, dotyczących zdrowia, potrzeb rozwojowych, możliwości psychicznych, orientacji seksualnych, przekonań religijnych, pochodzenia rasowego lub etnicznego.
  5. Pielęgniarka zobowiązana jest do zapewnienia uczniów, że w sytuacji, kiedy poczują się niekomfortowo, otrzymają odpowiednią pomoc.W przypadku, kiedy pielęgniarka zauważy niepokojące zachowanie, lub sytuację wskazujące na nieprzestrzeganie standardów zobowiązana jest postępować zgodnie z instrukcją postępowania w przypadku delikatnych spraw i poinformowania dyrektora i pedagoga szkolnego.

Cały dokument dostępny w formacie PDF TUTAJ