Program Laboratoria Przyszłości

Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Nasza szkoła w ramach programu otrzymała 105 300 zł. Dzięki tym pieniądzom zostaną utworzone i wzbogacone pracownie: techniczna, robotyki (z elementami VR i druku 3D) i audiowizualna.

Od września 2022 roku systematycznie na naszej stronie internetowej oraz na profilu szkoły na portalu Facebook będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskanie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:

  1. Sprzęt i wyposażenie Pracowni Informatycznej oraz druku 3D.
  2. Wyposażenie Pracowni Robotyki i Programowania.
    Drukarka 3D wraz z kompatybilnym skanerem, gogle VR, klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami, roboty edukacyjne wraz z akcesoriami czy zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin z akcesoriami.S
  3. Sprzęt i wyposażenie Pracowni Audio-Video.
    Statyw, mikrofon nagłowny i kierunkowy z akcesoriami, a także kamerę cyfrową i aparat cyfrowy, oświetlenie do realizacji nagrań, blenda czy greenscreen – przysłużą się one uczestnikom nowoutworzonej w naszej szkole pracowni audiowizualnej.
    Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych z naciskiem na ich możliwości informacyjne, techniczne i artystyczne. Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji technicznych (montaż, obróbka filmów i zdjęć), społecznych (tworzenie dzieł o charakterze informacyjnym i artystycznym) czy informatycznych (publikacja cyfrowa i promocja dzieł).
  4. Pomoce dydaktyczne (zestaw badawczy, , klocki konstrukcyjne). Sprzęt gospodarstwa domowego (np. maszyny do szycia, narzędzia i sprzęty kuchenne), części zamienne oraz wyposażenie drobne i materiały eksploatacyjne, narzędzia do obróbki drewna i metalu (np. szlifierka stołowa z akcesoriami, imadło ślusarskie z kowadłem, akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, wypalarka do drewna z akcesoriami, wiertarka stołowa kolumnowa), wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej/technicznej (np. stoły i pojemniki warsztatowe oraz szafki), stacja lutownicza z gorącym powietrzem przysłużą się one uczestnikom pracowni technicznej. Uczniowie podczas zajęć będą rozwijać swoje umiejętności techniczne, kreatywne i manualne, związane z optymalnym wykorzystaniem maszyn i narzędzi, wraz z naciskiem na zachowanie zasad BHP.
  5. Meble i wyposażenie szkolne do Pracowni Laboratoria Przyszłości.

Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji kluczowych, związanych z wykorzystaniem  technologii czy optymalizacją własnej pracy i nauki w oparciu o nowoczesne technologie.

Dariusz Żołyński