Szkoła Podstawowa nr 43 ma już duże tradycje w pisaniu projektów i pozyskiwaniu funduszy europejskich.
Braliśmy udział w projektach Comenius, Regio, POKL i POWER.
Wyjeżdżaliśmy z dziećmi na Słowację, Litwę, Węgry oraz do Austrii. Dzięki funduszom europejskim kształcili się nauczyciele na Słowacji, Malcie i Cyprze i w Wielkiej Brytanii. Indywidualne wyjazdy nauczycieli w celu pozyskiwania nowinek w dziedzinie edukacji miały miejsce we Włoszech, Szwecji i Finlandii.
Kolejny, dziesiąty już projekt napisaliśmy w ramach Ponadnarodowej Mobilności Uczniów w programie POWER, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ten doskonale wpisuje się w założenia programu, którymi są: zdobycie i pogłębienie umiejętności takich jak: praca w międzynarodowej grupie, rozwijanie relacji społecznych, doskonalenie umiejętności z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnej, planowania oraz realizacji działań projektowych.
Projekt zakłada wyjazdy uczniów za granicę. Celem tych wyjazdów jest wzmocnienie przekrojowych kompetencji kluczowych, w tym m.in.: nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabycie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
Projekt „Żyjemy zdrowo i aktywnie” został wysoko oceniony przez ekspertów (96/105 punktów) i tym sposobem pozyskaliśmy 90 188 PLN na realizację zadań projektowych.
Celem naszego projektu jest koncentrowanie się na utrwalaniu i praktycznym stosowaniu zasad zdrowego odżywiania, propagowanie aktywności fizycznej poprzez ruch oraz nabywanie nowych umiejętności w dziedzinie aktywności fizycznej.
Uświadamianie młodzieży jak ważna jest aktywność ruchowa w rozwoju fizycznym ich organizmu.
Ponadto:
- kształtowanie nawyków zdrowego i aktywnego stylu życia
- świadomość różnych zagrożeń zdrowia i możliwości ich ograniczania
- praktyczne stosowanie języków obcych tj. angielskiego i niemieckiego
- wykorzystywanie IT, doskonalenie umiejętności z dziedziny technologii informacyjno – komunikacyjnej
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie międzynarodowej i zespołowe rozwiązywanie problemów
Głównym założeniem projektu są zagraniczne wyjazdy dwóch grup uczniów wraz z opiekunami (jedną grupę tworzy 10 uczniów) trwające 7 dni na Słowację. Wybraliśmy ten kraj, ponieważ w Trnawie znajduje się zaprzyjaźniona z nami szkoła. Dzięki temu łatwiej nam będzie zrealizować działania projektowe.
koordynatorki projektu
Mirosława Ordysińska
Elżbieta Mendecka