Wasze śniadanie


Jak widzicie zdrowo, nie znaczy nudno!

Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy, jesteśmy z Was i z waszego zdrowego żywienia, niesamowicie dumni. Z przyjemnością oglądaliśmy nadesłane zdjęcia.

Pamiętajcie, ze w zdrowym ciele zdrowy duch, a śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – dlatego tak ważne, by było przygotowane mądrze.

Mamy nadzieje, że równie chętnie zaangażujecie się w nasze kolejne „małe akcje”.

Bożena Mazurek

Jesteście wspaniali !!!Słów kilka od Naszej Pani Cecyli:

Dlaczego najważniejszym posiłkiem jest śniadanie- szczególnie dla uczniów.

Rozpoczynając dzień od śniadania dostarczamy organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozpoczęcia dnia. Najlepiej, aby śniadanie stanowiło 25-30 proc. energii całodziennej diety czyli przy diecie 2000 kcal powinno dostarczyć 500-600 kcal (np. 3 łyżki płatków owsianych z orzechami i mlekiem oraz kanapka z wędliną i sałatką z pomidorów i ogórków z sosem winegret) Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Pełnowartościowe śniadanie najlepiej spożyć do 2 godzin po wstaniu z łóżka, gdyż podczas snu metabolizm naszego organizmu spowalnia, dlatego ważne jest, aby rozpocząć nowy dzień posiłkiem, który go przyspieszy oraz dostarczy energii i niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Według licznych badań, spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny. Uczniowie, którzy nie jedzą drugiego śniadania, częściej skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami, a także mają gorsze wyniki w nauce. Osoby, które codziennie spożywają śniadania mają o 16% mniejsze ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, o 18% zespołu metabolicznego, 19% cukrzycy typu 2 i o 20% otyłości w porównaniu do osób jedzących śniadanie wyłącznie 3 razy w tygodniu.

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści wynikające ze spożywania śniadań, szczególnie te dotyczące wpływu na funkcjonowanie naszego mózgu, można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że właściwie skomponowane śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia i nie powinno być pomijane.

Cecylia Choińska


Teraz pora na Wasze Śniadania:

Wasze słowo do “Zdjęcia – Europejski Dzień Śniadania”

Comments are closed.