Kółko fotograficzne po wakacyjnej przerwie zabrało się do intensywnej pracy. Nasze zajęcia w tym roku szkolnym będę odbywać się zarówno w plenerze, jak i w sali komputerowej, gdzie będziemy zgłębiać tajniki fotografii oraz programów do jej edycji.
Dziś zapraszamy do naszej galerii, gdzie możecie zobaczyć fotografie z pierwszego pleneru.
Tym razem naszym celem było zabytkowe Osiedle Ballestrema w Rokitnicy.
Szereg interesujących zabudowań – pomiędzy ulicami Szafarczyka, Prostą, Nowowiejskiego, Medyków – było pierwotnie przeznaczonych dla pracowników kopalni „Castellengo”, którą hrabia Ballestrem wybudował w Zabrzu Biskupicach. Samo osiedle powstało w latach 1905-1935; charakteryzuje się ciekawą architekturą (niektóre budynki z tzw. murem pruskim) i – trzeba dodać – bardzo nowoczesną jak na owe czasy: ubikacje z możliwością spłukiwania wody;-) oraz oczyszczalnia ścieków.
Ciekawostką są cztery "stalowe domy" przy ul. Nowowiejskiego.
Nasi młodzi adepci sztuki, nie tylko fotografowali budynki, ale i przyrodę; odwiedziliśmy również malutkie sanktuarium Matki Jedności Ruchu Szensztackiego przy ul. Gen. Andersa.
Fotografie autorstwa: Michasi Kukli 6a, Julki Podobińskiej 6b, Radka Poloczka 6a, Szymona Celejewski 6b, Adama Szuby 6b, Karola Śliza 6b.
Świetlica szkolna ogłosiła konkurs plastyczny dla swoich wychowanków, propagujący bezpieczeństwo na drodze dla młodych rowerzystów.
Po kilku rozmowach z podopiecznymi na temat zasad bezpeiczenego korzystania z roweru, omówieni podstawowych kwestji wynikających z Kodeksu Ruchu Drogowego, dzieci ochoczo zabrały się za wykonywanie prac.
Komisja po zobaczeniu prac postanowiła nagrodzić i przyznać:
miejsce - Krzysztof Kałuża
miejsce - Bruno Kos
miejsce - Ania Szpecht
Zwyciężcy otrzymali dyplomy, "bezpieczne" kamizelki oraz kilka innych ciekawych upominków.
20 września 2013 roku z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w klasie „0 A” odbyła się wyjątkowa uroczystość – Pasowanie na Zerówkowicza.
Na początku dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas 3-tygodniowego okresu nauki: - powitały zebranych gości piosenką po angielsku „Hello, hello” - tańczyły - śpiewały. Następnie po złożeniu obietnic pan dyrektor Marek Ziętal dokonał uroczystego pasowania na zerówkowicza.
Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom, kredki i słodki upominek.
Po skończonej części artystycznej i pasowaniu odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Mogli oni zobaczyć i ocenić jak pracują ich pociechy.
Świetlica Szkolna dysponuje dużą salą z zapleczem do realizacji zajęć cichych (odrabiane zadań domowych, czytanie). Przestronna i jasna sala wyposażona jest w sprzęt audio – wideo, jedno stanowisko komputerowe z zainstalowanym pakietem gier dla dzieci. Posiada duży zasób gier planszowych i stolikowych oraz zabawek, klocków, maskotek, układanek, a także sprzęt sportowych (piłki, skakanki, gumy do skakania).
Świetlica szkolna czynna jest w dni pracy szkoły od godz. 7.00 do 16.00.
W świetlicy wychowawcy realizują zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem „księgozbioru” wychowanków i biblioteki szkolnej, plastyczne, umuzykalniające, komputerowe, gry i zabawy, wychowawcze i inne według zainteresowań.
W okresie wiosenno – letnim wychowankowie świetlicy często uczestniczą w zajęciach sportowych i rekreacyjnych na boisku szkolnym.
Zgodnie z regulaminem i statutem szkoły Świetlica szkolna jest "przeznaczona" dla uczniów szkoły w klasach I - III i te dzieci maja pierwszeństwo przy zapisach.
Zapisywanie na świetlice nie jest jednoznaczne z zapisem na obiady oraz zapisanie dziecka na obiad nie jest jednoznaczne z zapisem dziecka do świetlicy. Obie te formalności trzeba zrealizować osobno.
Rodzice, opiekunowie inne osoby upowaznione do odbioru dziecka ze świetlicy osobiście potwierdzają odbiór dziecka ze świetlicy.
Wszelakie zmiany /nr telefonów, adresy, lista osób upoważnionych, godziny wyjścia, dyspozycje o samodzielnym wyjściu ze świetlicy/ są zgłaszane pisemnie do wychowawcy świetlicy.
Szkoła Podstawowa nr 43 W Zabrzu brała udział w latach 2011-2013 w programie Comenius- partnerskie projekty szkół. To już drugi projekt, w którym wzięła udział szkoła. Pierwszy, o charakterze ekologicznym zatytułowany „Daj pierwszeństwo zieleni”, drugi „Turystyczne ABC- poddaj się magii starych miejsc”. Celem projektu było kultywowanie tradycji, wspieranie działań związanych z tzw. „Małą Ojczyzną”, obserwacja zmian i zachowanie ich dla potomnych, zachowanie w kadrze starych budynków, które dzisiaj obudziły się do nowego życia. Nasza szkoła koordynowała cały projekt, ustalała terminy spotkań i wszelkich działań krajów partnerskich a są nimi Austria (Graz) i Litwa (Luoke). Wspólnie z partnerami organizowaliśmy wycieczki po okolicy, urządzaliśmy plenery fotograficzne i malarskie, gromadziliśmy informacje o „magicznych miejscach”, spotykaliśmy się z ciekawymi ludźmi, organizowaliśmy wystawy pokonkursowe i warsztaty rękodzieła ludowego. Współpraca zaowocowała przyjaźniami, które się narodziły, pozwoliła obalić stereotypy, że nowe znaczy obce i wrogie.
Szczególnie szkoła w Graz, która jest szkołą narodową, z niemal 100% wskaźnikiem migrantów udowodniła, że dzieci niezależnie od koloru skóry, pochodzenia, wyznania, pozostają dziećmi. Mają te same pragnienia i oczekiwania. Kontakty z tą szkołą były dla nas najlepszą lekcją tolerancji. Językiem projektu był język niemiecki, ale wszyscy uczestnicy wspomagali się językami angielskim, rosyjskim a nawet migowym. Dla rodzących się przyjaźni nie było barier.
Szkoła zabrzańska jako koordynator projektu jest organizatorem finalnego spotkania. W najbliższy poniedziałek międzynarodowe grupy dzieci wezmą udział w grze terenowej idąc śladami magicznych miejsc i rozwiązując zadania matematyczne, których treść powiązana jest z Zabrzem. We wtorek odbędzie się piknik w magicznym miejscu czyli przed kopalnią Guido. Plenerowi malarskiemu będą towarzyszyły występy zespołów tanecznych i muzycznych. Będzie też możliwość skosztowania specjałów śląskich. W środę i czwartek goście odwiedzą Zakopane i Kraków.
To już ostatni dzień naszych morskich zielonolekcyjnych zmagań w Łebie.
Dziś czas na ostatnie zakupy, ostatnie wydawanie naszych pieniążków i ostatnie kapiele w basenie.
Pozostaje nam tylko podziękować całej załodze OK Magnat, od Pań kucharek, kelnerek, pokojowych, przez pana Włodka - ratownika, konserwatorów po panią Magdę i samą panią Lidię - głównodowodzącą w Magnacie.
To już przedostatni dzień na naszych Zielonych Lekcjach w Łebie. Ten również obfitował w wydarzenia. Na sam koniec zostawiliśmy "rytuał pasowania na kolonistę". Oj się działo, Nasi nowi koloniści zostali dwukrotnie zaskoczeni ale o tym opiszą:
"Jest już 12. dzień na "zielonych lekcjach". Dzisiejszy dzień zaczął się jak zwykle - śniadaniem. Na śniadaniu jadłam chleb z pasztetem i piłam jak zwykle herbatę. Po śniadaniu poszliśmy do pokoju aby sie przebrać w długie spodnie i bluzę. Przebieraliśmy się w to, ponieważ szliśmy na plażę w deszczową pogodę. Zastanawiałam się po co iść na plażę w taką pogodę? Nad morze szliśmy bardzo ciekawą drogą wiodącą przez las. Kiedy przeszliśmy las (byliśmy już na plaży) nauczyciele zrobili nam "pasowanie na kolonistę". Aby stać się takim kolonistą trzeba było wykonać 3 zadania. Pierwsze zadanie polegało na tym żeby przebiec do linii i postawić babkę z piasku. W drugim zadaniu trzeba było odnaleźć i odkopać batoniki zakopane w piachu. Trzecie zadanie było bardzo straszne. Trzeba było wypić miksturę z "glutów wieloryba". Mikstura była jeszcze z muszlami i robakami. Kiedy wypiłam tą miksturę okazało się, że to był pyszny kisiel z wafelkami, żelkami i rodzynkami. Po pasowaniu był smaczny obiad. Potem kolacja, a po kolacji wybory "Miss". Wygrały trzy dziewczyny: Ula Kick, Oliwia Wlach i Sylwia Sobczyk. Następnie była chwila przerwy i był bardzo fajny film pt.: "Wyspa Nim".
Emilia Kondrat
"Dzisiaj 12. dzień "zielonych lekcji". Dzisiaj rano pan Romek przyszedł da nas aby powiedzieć nam o koszulce, którą mieliśmy wrzucić do plecaka. Okazało się, że mamy iść na plażę i tam mieliśmy chrzest kolonisty. Mięliśmy robić babki, szukać batoników w piasku i wypić wszystko co wydziela wieloryb. Okazało się, że to był kisiel i żelkami, landrynkami oraz ciastkami. Potem wróciliśmy na obiad, a wieczorem był pokaz mody i Urszula Kick wygrała - I miejsce, ja - II miejsce, a Sylwia Sobczyk - III miejsce. Przed pokazem mody były zawody pływackie, ja wygrałam I miejsce, Ula K. - II i Magda Z - III miejsce. 26.06.2013 r. pędzie rozdanie dyplomów"