2017-2018
|
środa, 04 października 2017 13:35 |
"Dzień Kropki"
świętujemy w naszej szkole
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. W naszej szkole
"Dzień Kropki" obchodzimy już po raz drugi. W tym roku 15 września, jak na całym świecie, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły postanowili poznać niezwykłą historię małej dziewczynki Vashti oglądając film,który uświadomił, że w każdym z nas są ukryte talenty. ,,Dzień Kropki’’ to dzień kreatywności, pomysłowości. Dzieci przebierały się w kropeczki, rozwiązywały,,kropkowe” zadania, śpiewały piosenki i malowały kropki, jak Vashti na lekcji plastyki. Na zajęciach czytany też był list amerykańskiego autora,pomysłodawcy obchodzonego święta, który był skierowany do wszystkich dzieci w Polsce. Sposobów świętowania była nieskończona ilość, przecież każdy z nas jest utalentowaną osobą-"NIECH KROPKA BĘDZIE Z NAMI".
FotorelacjaDaria Sichma koordynator akcji |
2017-2018
|
wtorek, 12 września 2017 06:30 |
Wakacje z Chopinem,
czyli jak zagrałam polskiego walca na festiwalu w Austrii
Jak każdy uczeń SP 43, tak samo i ja: Hanna Słota z VIa, miałam wakacje pełne przygód.
Chciałam Wam przedstawić jedną z nich.
Otóż miałam zaszczyt reprezentować miasto Zabrze w XXXIII Chopin Festival w Gaming (Austria), podczas którego oczywiście wykonałam utwory wielkiego polskiego artysty, Fryderyka Chopina.
Było to dla mnie ogromne wyróżnienie i niespodziewana nagroda za pracę, jaką w czasie poprzedniego roku szkolnego włożyłam w przygotowanie tego repertuaru.
Moja przygoda zaczęła się rankiem 11 sierpnia, gdy wsiadłam – wraz z moją nauczycielką gry na fortepianie z Państwowej Szkoły Muzycznej panią Ewą Proskurnicką-Buglą oraz inną młodą pianistką, Oliwią Miłek z Gimnazjum nr 3 w Zabrzu - do pociągu do Wiednia. Po 7-godzinnej podroży pociągiem i busem dotarłam do celu – niewielkiego miasteczka Gaming, z pięknym klasztorem. Na miejscu byli już muzycy Filharmonii Zabrzańskiej, którzy właśnie przygotowywali się swojego koncertu, a także inni goście z naszego miasta, w tym pani prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.
Ja występowałam w Austrii dwukrotnie.
Najpierw nazajutrz podczas Dinnerkonzert zagrałam Walca As-dur opus 69 nr 1. Na widowni było wielu znamienitych gości, w tym ambasadorowie wielu państw, bowiem na festiwalu występowali muzycy m.in. z Korei Południowej, Francji czy Kosowa.
Po występie wszyscy mi gratulowali, a przy stoliku miałam okazję poznać pracownika słynnej Opery Wiedeńskiej i jego studentów. Wieczorem tego samego dnia mogłam zaś wysłuchać koncertu w barokowej bibliotece profesjonalnych wykonawców.
Ekscytującym przeżyciem był też zaprezentowany na zewnątrz w przerwie pokaz świateł, nawiązujący do karnawału w Wenecji. Festiwal kończył niedzielny koncert Matineè Jeunesse, podczas którego miałam m.in. grać przed słynnym polskim pianistą Januszem Olejniczakiem, który był zapowiadany jako gość specjalnym całej imprezy.
Niestety, wielki artysta się rozchorował i odwołał swój występ. Ja byłam zdrowa – choć stremowana - i zgodnie z planem wykonałam Poloneza as-dur posth.
Po emocjonujących i pełnych artystycznych wrażeń trzech dniach udałam się w drogę powrotną. W jej trakcie miałam też okazję przez kilka nocnych godzin zwiedzić Wiedeń, w którym przed laty przez krótko mieszkał i tworzył Fryderyk Chopin. Ale o tym dowiedziałam się dopiero później, gdy pod koniec miesiąca z rodzicami i siostrą (i tłumem Japończyków) zwiedziłam dom w Żelazowej Woli, w którym urodził się nasz wybitny kompozytor.
Kilka moich zdjęć
Hania Słota |
2017-2018
|
czwartek, 31 sierpnia 2017 11:47 |
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w dniu 04-09-2017r (poniedziałek),
=> godzina 8.00 Msza Świeta
=> godzina 9.00 - szkolne uroczystości rozpoczynające rok szkolny 2017/2018
|
Świetlica Szkolna
|
czwartek, 22 czerwca 2017 10:58 |
KULINARNE PRZYGODY
koło kulinarne w sp43
Minął kolejny rok szkolny, w którym uczestnicy kółka kulinarnego przeżyli swoją wspaniałą przygodę w kuchni. Przyrządzanie potraw sprawia nam wiele przyjemności i może być dobrą zabawą. Dla dzieci jest to pełna niespodzianek podróż, podczas której poznają różne smaki i potrawy.
Każde dziecko miało okazję własnoręcznie przyrządzać potrawy, a następnie je degustować.
Zajęcia te były formą spędzania wolnego czasu, miejscem, gdzie uczniowie mogli wspólnie pracować i osiągać sukcesy kulinarne. W bieżącym roku szkolnym szczególny nacisk położyliśmy na zdrowe i lekkie potrawy, np. zupy (dyniowa, cebulowa, pomidorowa, ogórkowa, chłodnik), sałatki z owoców i warzyw, własnoręcznie przygotowany makaron, naleśniki oraz ciasteczka marchewkowe. Robiliśmy również desery, mini pizzę i wiele innych smakołyków.
Podczas zajęć kulinarnych korzystaliśmy z ziół samodzielnie wyhodowanych w doniczkach na parapecie kuchennym.
Uczestnictwo w zajęciach koła kulinarnego z pewnością rozwinie zainteresowania kulinarne dzieci, a umiejętności tu zdobyte będą wykorzystywane w życiu codziennym.
Kilka zdjęć
Anna Wręczycka |
2016-2017
|
czwartek, 22 czerwca 2017 10:51 |
Ludzie Pająki
klay VI na park linowy
13 czerwca klasy 6B i 6C miały okazję ponownie świętować Dzień Dziecka, tym razem w parku linowym na Skałce w Świętochłowicach.
Forma aktywnego wypoczynku przypadła do gustu nie tylko Uczniom, ale również Nauczycielom, ponieważ przyniosła wiele korzyści.
Do najważniejszych można zaliczyć nie tylko integrację, ale także ruch i pokonywanie własnych lęków.
Drewniane przeszkody, liny czy wspinaczka na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.
Tym, którzy byli, wytrwali i wrócą – gratulujemy!
Tym, których nie było – ślemy zaproszenie i gorąco polecamy to miejsce. Istotnym punktem programu okazało się zwiedzanie basenu ekologicznego, który składa się z dwóch zbiorników: basenu z czterema torami dla pływających oraz strefą dla osób, które nie pływają oraz zbiornika zawierającego system filtracyjny z częścią hydrobotaniczną z podwodną roślinnością.
Fotorelacja
Wychowacy klas VI b i VI c
|
2016-2017
|
czwartek, 15 czerwca 2017 13:07 |
INTEGRACJA TO NASZA MOTYWACJA
Szkolny Festyn Rodzinny
10 czerwca w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany festyn integracyjny pod hasłem Integracja to nasza motywacja.
W dniu imprezy boisko szkolne zamieniło się w kolorowy plac podzielony na cztery strefy:
- sportu i rekreacji, gdzie czas umilał dzieciom tor przeszkód oraz zabawy z chustą Klanzy (pomysłowością wykazali się: Pani Asia, Pani Kasia, Pani Gosia, Pan Andrzej),
- strefa artystyczna, gdzie pod kierunkiem nauczycieli (Pani Ani, Pani Emilii i Pani Judyty) można było wykonać okazałe i nietypowe kapelusze,
- strefa gości, gdzie pojawiły się takie atrakcje jak: fotobudka Upieknij.pl, Quatronum – tropiciele i czarodzieje, Szkółka żużlowa Młodzieżowego Stowarzyszenia Śląsk-Świętochłowice, Oriflame oraz Poczta Polska. Każde z gościnnych stoisk urozmaicało festyn, ale przede wszystkim powodowało, że dzieci i rodzice mieli okazję do wspólnej zabawy.
- Ostatnią, może najważniejszą, częścią boiska była strefa gastronomiczna (dziękujemy wszystkim Paniom za szybkość, zwinność i wytrwałość). Strefa ta pozwalała nie tylko skosztować pysznych ciast, smalcu, grillowanej kiełbasy czy wybornej kawy, ale dawała również możliwość odpoczynku i spokojnej rozmowy.
Prócz wydzielonych stref na placu szkolnym pojawiły się również stoiska przygotowane specjalnie przez Nauczycieli.
Tradycyjnie można było kupić los na loterii i wygrać nagrodę (ukłony w stronę wytrwałych Pań: Oliwii i Beaty), można było zagrać w gry planszowe (dziękujemy Pani Asi i Pani Oli), można było także spróbować stać się kimś innym, dzięki malowanym przez Panie Dominikę, Ewę, Kingę buziom.
Ponadto można było zobaczyć, jak robić zwierzęta z balonów (dzięki dla Pani Martyny i Sary) oraz zdobyć ciekawą książkę – tu, jak zawsze, pomagała Pani Stanisława tym razem w towarzystwie Pani Eli.
Istotnym punktem programu okazała się licytacja, na której można było wygrać nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, wizytę u fryzjera czy wyjście do teatru, ale także rzeczy materialne, których posiadanie okazało się dla zwycięzców nie lada szczęściem.
Największą popularnością cieszyły się: koszulka z Górnika Zabrze z podpisami zawodników oraz piłka tejże drużyny. Walka o gadżety była zawzięta, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden – Pawle, gratulujemy :)!
Niezwykle ciekawym momentem całej imprezy okazał się występ Grupy Tanecznej D’efekt z OPP3 w Zabrzu, prowadzonej przez Pana Romka Sitarka. Co więcej przez cały czas trwania imprezy zarówno uczniów, rodziców jak i nauczycieli porywały rytmy Zumby w wykonaniu klasy 5A oraz Belgijki, który poprowadzili uczniowie klas 6B i 6C. Program artystyczny dopełniła Natlia swoim wyjątkowym wykonaniem piosenki pt. „Kaktus”. Podczas festynu nie zapomniano również o najważniejszej kwestii – bezpieczeństwie, w związku z czym nad przebiegiem imprezy czuwała zabrzańska policja w towarzystwie wesołego Sznupka.
Słoneczno-deszczowa pogoda nie przeszkodziła w festynie, z którego dochód przeznaczony został na cele szkoły (pomoce dydaktyczne, sprzęt).
Zarówno uczniowie jak i ich rodziny ochoczo przybyli na boisko, by podtrzymywać i pielęgnować tradycję szkoły oraz… rodzinne relacje.
Szczególne słowa podziękowania i wdzięczności kierujemy właśnie do nich: do Nauczycieli, Dyrekcji, Sponsorów, Uczniów i Rodziców, bez pomocy których festyn nie odbyłby się.
Fotorelacja
Dziękujemy!
Organizatorzy:
Bożena Mazurek
Monika Pakura
Daria Sichma |
|
|