md

TEG Drukuj
2017-2018
piątek, 22 grudnia 2017 07:04

PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA ZALEŻY OD NAS

Tydzień Edukacji Globalnej


 

W listopadzie nasza szkoła wzięła pierwszy raz udział w Europejskim Tygodniu Edukacji Globalnej, w którym uczestniczyło 15 klas naszej szkoły.

Na lekcjach rozmawiano o pokoju na świecie, o dostępie do pitnej wody, o tolerancji wobec różnorodności świata, o świadomej konsumpcji.

Uczniowie brali udział w prelekcjach,oglądali filmy, uczestniczyli w warsztatach.

Był to tydzień empatii, zrozumienia i tolerancji.

"PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA ZALEŻY OD NAS"

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom, uczniom i rodzicom za udział w TEG

Fotorelacja

 koordynatorzy akcji              

Daria Sichma, Emila Przyszlak       

 
Najdłuższy Łańcuch Drukuj
Świetlica Szkolna
sobota, 16 grudnia 2017 21:50

Międzyświetlicowa Rywalizacja

Najdłuższy Łańcuch Choinkowy


Nasza Świetlica, brała udział w Międzyświetlicowej Rywalizacji na Łańcuchy. Cel był jeden - zrobić, najdłuższy łańcuch z pasków papierowych. Wszystkie Świetliki, dziarsko wycinały, kleiły, sklejały, łączyły. Udało nam się skleić ~250m łańcucha.

W rywalizacji brały udział dzieciaki z wielu świetlic. M.in. z Wielkopolski, Dolnego Śląska.

Pomimo ogromnego zaangażowania, ogromnych ilości przygotowanych pasków papieru, wielu godzin pracy i dużej ilości poklejonych małych paluszków, nasza świetlica zajęła II miejsce zaraz po Świetlicy Szkolnej w Ciepłowodach z Dolnego Śląska (647m)

 

Gratulujemy Zwyciezcom

 

Fotogaleria

Wychowawcy Świetlicy          

 
Kopalnia w oczach dziecka 2017 Drukuj
Świetlica Szkolna
środa, 13 grudnia 2017 14:57

Kopalnia w oczach dziecka 2017

Międzyświetlicowy konkurs plastyczny


W dniu 07 grudnia 2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyświetlicowego Konkursu Plastycznego z cyklu „Kopalnia w oczach dziecka” organizowanego przez Szkołę Podstawowa nr 5 w Zabrzu. Tematem tegorocznej edycji był „Projekt zagospodarowania przestrzennego terenów poprzemysłowych dla potrzeb dzieci i dorosłych”. Nasze uczennice zdobyły w kategorii klas trzecich: I miejsce- Paulina Zając, III miejsce- Maja Czajkowska oraz wyróżnienie- Natalia Poloczek. Serdecznie gratulujemy!  Uroczyste podsumowanie konkursu uświetniły występy uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Fotorelacja

Dominika Gałążewska       

 
Koło Młodego Ratownika Drukuj
2017-2018
środa, 13 grudnia 2017 14:52

Koło Młodego Ratownika

Zajęcia edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej


Od września 2017 roku w naszej szkole realizowany jest autorski program zajęć edukacyjnych z zakresu pierwszej pomocy. Celem programu jest kształtowanie u dzieci świadomości i postaw sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych oraz postawy gotowości niesienia pomocy. Chętni uczniowie uczestniczą w cotygodniowych zajęciach „Koła małego ratownika” zdobywając wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Program jest realizowany także poprzez cykliczne zajęcia w klasach we współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego oraz wychowawcami klas. Od października w zajęciach wzięły już parokrotnie udział klasy: IIIc, IVb, IVa, VIa. Przed nami kolejne zajęcia :)

Zdjęcia 

Dominika Gałążewska      

 
Turniej Gier Planszowych Drukuj
Myślę, więc uczę się
piątek, 01 grudnia 2017 08:55

Turniej gier planszowych.

Uczymy się, myślimy, gramy


 

Dnia 17 października 2017r. odbył się w naszej szkole turniej gier planszowych.

Turniej stanowił zwieńczenie całorocznej pracy interdyscyplinarnego kółka gier planszowych. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy na zajęciach kółka poznawali zasady różnych gier i zgodnie z nimi przeprowadzali rozgrywki między sobą.

Podczas turnieju uczniowie mieli do wyboru: gry logiczne, językowe, zręcznościowe i strategiczne.

Największą popularnością cieszyły się gry strategiczne. Rozgrywkom towarzyszyło wiele emocji, każdy chciał wygrać.

Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Na zakończenie turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. 

Kilka informacji => https://prezi.com/zkfyj2b_nfbm/interdyscyplinarne-koko-gier/

 

Fotorelacja

Oliwia Adamek-Andrzejewska               

Beata Plachta                        

 
Dzień Tolerancji Drukuj
Myślę, więc uczę się
wtorek, 21 listopada 2017 14:22

RANTOLENCJA

w szkole  - SP43


Często widzimy cudze wady i przywary.

Ale czy łatwo zauważamy własne?

Czy akceptacja innych jest nam bliska? Czy też z trudem tolerujemy odmienność?

Dzieci z koła teatralnego „Raz, dwa, trzy” przygotowały przedstawienie pt. „RANTOLECJA”. W ramach projektu „Myślę, więc uczę się ..." scenariusz zbudowano w ten sposób, aby podkreślał fakt, że tolerancja międzykulturowa jest ważnym aspektem dzisiejszego życia.

Przedstawione zostały w nowej odsłonie znane i popularne wiersze Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy. Zaakcentowano przywary nas wszystkich, dorosłych i dzieci.

Sam tytuł to anagram słowa TOLERNCJA.

W dzisiejszym świecie możemy czerpać pełnymi garściami z dorobku innych kultur. Coraz mniejszą barierę stanowi język. Nawet małe dzieci uczą się języka angielskiego. W naszej szkole mamy okazję poznać również kulturę romską. Przedstawienie mówiło o zacieraniu barier międzykulturowych. Każdy z nas jest inny, ale razem stanowimy piękną całość.

W finałowej piosence dzieci zaśpiewały:

Już pan Brzechwa i pan Tuwim

to wiedzieli sto lat temu,

każdy swoje wady lubi,

cudzych nie,

choć nie wiem czemu.

 

Każdy wie

jak ktoś powinien,

co mu źle wychodzi stale.

Dobrze znamy wady cudze,

swoich nie widzimy wcale.

 

Bo każdy z nas

może być inny.

I to jest fajna rzecz.

 

Bo każdy

powinien być inny.

I to jest fajna rzecz.

 

Zapraszamy do zobaczenia filmu z naszego przedstawienia

Schowek-1

 

 

Film => https://youtu.be/i873D4LhUIU

Emila Przyszlak         

Aneta Michalska        

 

 

 

 
Relacja z Malty Drukuj
Myślę, więc uczę się
wtorek, 14 listopada 2017 06:50

Wizyta na Malcie

"szlifowanie" języka


W ramach projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” finansowanej przez Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) 10 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Zabrzu wyjechało w lipcu na Maltę aby szlifować język angielski. Udział w kursie był jednym z zadań projektu „Myślę więc uczę się – rozwój kompetencji językowych kadry edukacyjnej”, który szkoła realizuje od września 2016r.

Na realizację mobilności nauczycieli wybrano szkołę językową „Sprachcaffe”, która ma długie tradycje w nauczaniu j. angielskiego i daje gwarancję wysokiej jakości usług. Uczestnicy projektu w zależności od poziomu zaawansowania uczestniczyli codziennie w kursie doskonalącym umiejętność skutecznej komunikacji. Zajęcia prowadzone były w niewielkich, wielonarodowych grupach, dzięki czemu każdy z uczestników miał wiele możliwości, aby w praktyce używać j. angielskiego.

Nauczyciele nawiązali wiele interesujących kontaktów z mieszkańcami całego świata, zawiązały się nowe przyjaźnie wszak wieczorami wspólnie odkrywano bogactwo kulturowe i przyrodnicze Malty.

Doskonalenie językowe to tylko 1 z punktów projektu. Nauczyciele naszej szkoły chcą wspierać uczniów w nauce j. angielskiego wykorzystując jego elementy na różnych lekcjach. W tym celu wprowadzą do programów nauczania lekcji z wykorzystaniem słownictwa i scenek w j. angielskim, zredagują słowniczek wyrazów angielsko-romsko- polskich (do str. 2 naszej szkoły uczęszcza duża grupa dzieci romskich), przeprowadzą turniej gier planszowych z wykorzystaniem gier anglojęzycznych, przygotują przedstawienie teatralne promujące tolerancję, otwartość na nowe kultury i języki.

Udział w projekcie europejskim pozwala postrzegać naszą szkołę jako innowacyjną, w której poziom oświaty jest wysoki a kadra nauczycielska systematycznie podnosi swoje kwalifikacje dostosowując metody swej pracy do realiów obecnych czasów.

 

Fotorelacja

 

Koordynator projektu          

Elżbieta Mendecka,           

nauczyciel j. niemieckiego       

 
« pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia »

Strona 11 z 47


Stworzone dzięki Joomla!. Realizowane przez SiTeK dla SP43