md

Uczenie się przez całe życie
Upowszechnienie Cemenius Regio Drukuj
Uczenie się przez całe życie
wtorek, 14 lipca 2015 09:56

Konferencja upowszechniająca rezultaty

Comenius Regio

„Cultural Competence Toolkit for Teachers”


9 czerwca 2015 roku w Katowicach odbyła się Konferencja upowszechniająca rezultaty Comenius Regio „ Cultural Competence Toolkit for Teachers”.

Naszą szkołę reprezentował pan Dyrektor Marek Ziętal oraz panie Małgorzata Pacholczak i Katarzyna Ciszewska.

Podczas konferencji podzieliliśmy się doświadczeniami w pracy z uczniem wielokulturowym, w szczególności z uczniem romskim.

Materiały i przewodnik do pobrania => https://drive.google.com/file/d/0B7y1qjVYRWP0WkxiMTFoN3VhTGs/view?usp=sharing

Małgorzata Pacholczak           

 
Wizyta (marzec 2014) Drukuj
Uczenie się przez całe życie
wtorek, 03 czerwca 2014 13:04

Wizyta w Cambridge

relacja z pobytu w Wielkiej Brytanii


W dniach od 11 do 15 marca 2014r w ramach Projektu COMENIUS REGIO „Cultural Competency Tolkit for Teachers”, brałam udział w wizycie w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Celem wizyty było omówienie, podsumowanie i porównanie wyników ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli oraz praca nad pierwszymi rozdziałami podręcznika-przewodnika dla nauczycieli.

Poznałam struktury i zasady działania pracy Cambridge Ethnicc Community Forum.Pozyskałam wiedzę na temat sytuacji ludzi różnych narodowości zamieszkujących Wielką Brytanię.

Największe wrażenie zrobiła na mnie wizyta w szkole podstawowej w Ridgefild i Orchard. Dzięki niej poznałam angielski system edukacji. Miałam możliwość porównania naszego systemu edukacyjnego z angielskim. Obserwacja funkcjonowania tamtejszych szkół pozwoliła mi na poznanie metod i form pracy angielskiej szkoły. Zobaczyłam na czym polega praca nauczyciela wspomagającego. Jest on dużym wsparciem dla nauczyciela prowadzącego, szczególnie w pracy z małymi dziećmi.

Jestem zachwycona bazą i wyposażeniem angielskich szkół. Zagospodarowaniem terenu wokół szkoły-bezpośrednie wyjście z klasy na podwórko szkolne, które pozwala uczniom na spędzanie przerw na świeżym powietrzu o każdej porze roku. W szkołach tych spotkałam wiele polskich dzieci. W każdej z nich pracował polski asystent, który dla tych dzieci jest wielkim wsparciem.

W wolnym czasie zwiedziłam przepiękne miasto Cambridge. Zapoznałam się z jego dziedzictwem, kulturą i zabytkami.

Ostatni dzień pobytu spędziłam na zwiedzaniu Londynu. Udział w wizycie dostarczył mi wiele wspaniałych wrażeń, wzbogacił o nowe doświadczenia kulturowe i społeczne. Dzięki niej poznałam metody pracy z dziećmi zróżnicowanymi kulturowo i językowo.

Małgorzata Pacholczak

 
Projekt Cambridgeshire Drukuj
Uczenie się przez całe życie
środa, 15 stycznia 2014 06:27

Cambridge(shire) u nas

Projekt


Szkoła bierze udział w realizacji

programu Comenius Regio "Cultural Competency Toolkit for Teachers".

Partnerami są instytucje i szkoły w Cambridgeshire w Wielkiej Brytani, a po stronie polskiej Kuratorium Oświaty w Katowicach, WOM w Rybniku, Szkoła Podstawoawa nr 5 dla Mniejszości Niemieckiej w Raciborzu. Projekt dotyczy różnorodności językowej i kulturowej.

Celem nadrzędnym projektu jest opracowanie przewodnika inerkulturowego. Projekt będzie realizowany w latach 2013/2015. Podsumowanie projektu będzie w Polsce i zakończy go konferencja międzynarodowa. Koordynatorami prjektu w naszej szkole są panie Małgorzata Pacholczak i Katarzyna Ciszewska.

W dniach 24-28 września 2013r. odbyła się pierwsza wizyta i spotkanie partnerów w Cambridg, w której uczestniczyła pani Katarzyna Ciszewska.

29 grudnia 2013r gościliśmy w naszej szkole gości-partnerów Programu Comenius Regio z Wielkiej Brytani,Kuratorium Oświary w Katowicach, WOM w Rybniku oraz Szkoły Podstawowej nr 5 dla Mniejszości Niemieckiej w Raciborzu.

Gości powitały klasa trzecia a oraz klasa trzecia c, które przygotowały akademię z okazji Dnia Górnika.

Fotorelacja

Koordynator
Małgorzata Pacholczak
 
Stworzone dzięki Joomla!. Realizowane przez SiTeK dla SP43